Województwo
kujawsko-pomorskie
Powiat
golubsko-dobrzyński
Nr stanowiska w miejscowości
1
Nr stanowiska na obszarze
15
Forma terenowa
cypel wysoczyzny
Pokrycie terenu
pole, łąka, krzewy
Forma
Stan zachowania
Powierzchnia całości
W 1991 roku rozpoznano nawarstwienia kulturowe oraz pozyskano materiał ruchomy, przede wszystkim fragmenty ceramiki naczyniowej (około 100 fragmentów i kości zwierzęce). W 1980 roku z badań powierzchniowych pochodzą fragmenty naczyń ceramicznych.
Grodzisko położone jest na skraju głębokiej i bagnistej doliny rzeki Ruziec, na naturalnym wyniesieniu, w odległości kilkudziesięciu metrów od prawego brzegu rzeki, pośród podmokłych łąk. Wyniesienie to zostało odcięte głębokim i szerokim przekopem. Obiekt znajduje się około 350 m w kierunku południowo--zachodnim od kościoła, posadowionego na zachodnim krańcu wsi Ruże. Nazwa miejscowa „Szaniec".
W trakcie badań w 1991 roku wykonano szkic sytuacyjno-wysokościowy, ponadto eksploracją objęto wykop sondażowy, obiekt przecięto serią odwiertów. Obiekt wzniesiono w miejscu użytkowanym już w okresie wpływów rzymskich. Gród znajdował się w miejscu z natury obronnym – posadowiony na wysokim wzniesieniu o stromych zboczach, otoczony z trzech stron rzeką i bagnami, z ostatniej głębokim obniżeniem. Powierzchnia grodziska jest płaska, jedynie w południowo-zachodniej części czytelne jest lekkie przewyższenie, być może to ślad po wale. Taki stan górnej powierzchni grodziska jest wynikiem wykorzystywania go rolniczo. Wzdłuż południowo-wschodniej krawędzi wykonano na odcinku kilkunastu metrów przekop, niszcząc w ten sposób fragment nasypu.
Rok (rozpoczęcia)
Kierownik badań
Rodzaj badań
Miejsce przechowywania zbiorów
1923 - 1923
R. Jakimowicz
powierzchniowe
-
1980 - 1980
A. Gajda
powierzchniowe
-
1991 - 1991
A. Horonziak, L. Kajzer
sondażowe
-
Rodzaj dokumentu
Nazwa instytucji
Sygnatura
Praca magisterska
Katedra Archeologii UŁ
-
Sprawozdanie z badań
Katedra Archeologii UŁ, WKZ we Włocławku
-
Praca magisterska
Instytut Archeologii UMK w Toruniu
-
R. Jakimowicz, Sprawozdanie z działalności Państwowego Konserwatora Zabytków Przedhistorycznych okręgu warszawskiego za rok 1923, [w:] Wiadomości Archeologiczne, 1924-1925 tom IX, s. 305-331.
B. Zielonka, Zabytki archeologiczne województwa bydgoskiego, 1959.
E. Walicka, Materiały z wczesnośredniowiecznych osad i grodzisk w północnej części Ziemi Dobrzyńskiej w zbiorach Państwowego Muzeum Archeologicznego, [w:] Materiały Wczesnośredniowieczne, 1960 tom V, s. 283-295.
Z. Wartołowska, W. Antoniewicz, Mapa grodzisk w Polsce, 1964.
Z. Guldon, J. Powierski, Podziały administracyjne Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w XIII-XIV wieku, 1974.
A. Horonziak, L. Kajzer, Budownictwo obronne Ziemi Dobrzyńskiej, 1995.
W. Chudziak, Zasiedlenie strefy chełmińsko-dobrzyńskiej we wczesnym średniowieczu, 1996.
W. Chudziak, Geneza i rozwój wczesnośredniowiecznych grodów w strefie chełmińsko-dobrzyńskiej, [w:] Studia nad osadnictwem średniowiecznym ziemi chełmińskiej, 1999 tom 3, s. 137-158.