Podstawowe informacje
Miejscowość
Ewinów - Smulska Góra
Województwo
wielkopolskie
Powiat
turecki
Gmina
Przykona
Obszar AZP
brak danych
Nr stanowiska w miejscowości
brak danych
Nr stanowiska na obszarze
brak danych
Forma terenowa
dolina rzeczna
Pokrycie terenu
drzewa i krzewy
Chronologia
poł. X-poł. XI w. - X w. (Michalski i inni, s. 219)
Cechy
Brak
Znaleziska
-
Opis

Grodzisko zlokalizowane ok. 1,5 km na wschód od wsi Ewinów, na niewielkim wyniesieniu w dolinie rzeki Warty.

W starszej literaturze grodzisko funkcjonuje pod nazwą Człopy Wielkie (Kamińska 1953).

Pierwsze badania na stanowisku przeprowadzono w latach 1966-1967. Dopiero dzięki badaniom weryfikacyjnym przeprowadzonym w 2003 r., pozyskano belki z konstrukcji wału. Analiza dendrochronologiczna wykazała, że gród został wybudowany po 900 r. AD. (Kara, Krąpiec, Teske 2006; Sikora 2007).

Dalsze nieinwazyjne prace archeologiczne na grodzisku były prowadzone przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Łodzi, w ramach realizacji projektu "Grody wczesnośredniowieczne w Polsce Centralnej", finansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (http://snap.uni.lodz.pl/grody/ewinow/).

Badania archeologiczne
Rok (rozpoczęcia)
Kierownik badań
Rodzaj badań
Miejsce przechowywania zbiorów
1966 - 1967
Andrzej Nadolski, Tadeusz Poklewski
badania wykopaliskowe
-
2003
Michał Kara, Grzegorz Teske
badania sondażowe
-
Literatura
M. Głosek, Badania na grodzisku w Smulsku i osadzie w Boleszynie, pow. Turek, [w:] Sprawozdania Archeologiczne, 1969 tom 21, s. 197-200.
M. Krąpiec, G. Teske, M. Kara, Wyniki badań archeo-dendrochronologicznych wybranych grodzisk wczesnośredniowiecznych z terenu historycznej Wielkopolski przeprowadzonych w 2005 roku, [w:] Fontes Archaeologici Posnanienses, 2006 tom 42, s. 125-144.
J. Sikora, Polska Centralna we wczesnym średniowieczu w świetle badań archeologicznych i osadniczych, [w:] Slavia Antiqua, 2007 tom XLVIII, s. 125-159.
. Jarosław Jasiewicz, . Michał Kara, T. Michalski Mirosław Makohonienko, Poznań na tle wczesnośredniowiecznego osadnictwa grodowego obszaru Wielkopolski w kontekście uwarunkowań środowiskowych-studium geoinformacyjne, [w:] Przemiany osadnictwa i środowiska przyrodniczego Poznania i okolic od schyłku starożytności do lokacji miasta, 2016, s. 213-245.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska