Podstawowe informacje
Miejscowość
Potęgowo
Województwo
pomorskie
Powiat
słupski
Gmina
Potęgowo
Obszar AZP
9-33
Nr stanowiska w miejscowości
1
Nr stanowiska na obszarze
81
Forma terenowa
krawędź wysoczyzny
Pokrycie terenu
las
Chronologia
VII - 1 poł. X w.
Cechy
Brak
Znaleziska

Z badań międzywojennych pochodzą 64 ułamki naczyń ceramicznych w tym 9 ręcznie lepionych kultury łużyckiej (?), 1 ręcznie lepiony, 6 słabo górą obtaczanych, 5 górą obtaczanych zdobionych pasmami żłobków falistych, 43 mało charakterystycznych bez śladów obtaczania, a także 3 kości zwierzęce i 7 bryłek polepy.
Z 4 wykopów sondażowych przebadanych w 1968r. pozyskano łącznie 70 fragmentów naczyń ceramicznych, z czego 46 to fragmenty mało charakterystyczne bez śladów obtaczania, 3 słabo górą obtaczane, 14 górą obtaczanych, oraz 2 całkowicie obtaczane i 5 późnośredniowiecznych barwy stalowej. Oprócz tego odkryto fragment kabłąka żelaznego i pojedyncze bryłki polepy.

Opis

Grodzisko wyżynne usytuowane 0,25km na południowy-zachód od skraju zabudowań Potęgowa, oraz około 1,15km na północny-wschód od zabudowań wsi Darżyno.
Od strony wschodniej bezpośrednio przy Darżyńskiej Strudze.
Historyczne nazwy miejscowe: "Schlotkenberg", "Schwedenschanze"

Obiekt typu pierścieniowatego z wklęsłym majdanem, o kształcie nieregularnego owalu usytuowany na cyplu podłużnego wyniesienia - typ I-A-2 wg J. Olczaka i K. Siuchnińskiego.
Dość regularny wał obronny o stromych stokach zewnętrznych i wewnętrznych zniwelowany w części wschodniej, w części północno-zachodniej widoczna przerwa w wale - brama (?). Wymiary podstawy grodziska to około 75x100m, zaś wymiary majdanu to około 36x51m. Wysokość grodziska w stosunku do do podstawy wzniesienia około 15m, zaś wysokość wału w stosunku do majdanu od 2 do 5m.

W. Łosiński datuje grodzisko na VIII/IX - IX/X w.

Według dokumentacji WUOZ - WŚ, PŚ.

Badania archeologiczne
Brak
Literatura
W. Łęga, Kultura Pomorza we wczesnem średniowieczu na podstawie wykopalisk, 1930.
W. Witt, Die Burgwälle des Stolper Landes, 1934.
H. Jürgen Eggers, Die wendischen Burgwalle in Mittelpommern, [w:] Baltische Studien, Neue Folge, 1960 tom 47, s. 13-46.
M. Łypaczewska, Grodziska słowiańskie w powiecie słupskim, Szkice Słupskie. Biblioteka Słupska, t.6, 1960.
, Mapa grodzisk w Polsce, 1964.
K. Siuchniński, J. Olczak, Typologia wczesnośredniowiecznych grodzisk Pomorza Środkowego, [w:] Slavia Antiqua, 1976 tom 23, s. 111-152.
W. Łosiński, Osadnictwo plemienne Pomorza (VI - X wiek), 1982.
K. Siuchniński, J. Olczak, Źródła archeologiczne do studiów nad wczesnośredniowiecznym osadnictwem grodowym na terenie województwa słupskiego. T. I, 1985.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska