Potęgowo
Z badań międzywojennych pochodzą 64 ułamki naczyń ceramicznych w tym 9 ręcznie lepionych kultury łużyckiej (?), 1 ręcznie lepiony, 6 słabo górą obtaczanych, 5 górą obtaczanych zdobionych pasmami żłobków falistych, 43 mało charakterystycznych bez śladów obtaczania, a także 3 kości zwierzęce i 7 bryłek polepy.
Z 4 wykopów sondażowych przebadanych w 1968r. pozyskano łącznie 70 fragmentów naczyń ceramicznych, z czego 46 to fragmenty mało charakterystyczne bez śladów obtaczania, 3 słabo górą obtaczane, 14 górą obtaczanych, oraz 2 całkowicie obtaczane i 5 późnośredniowiecznych barwy stalowej. Oprócz tego odkryto fragment kabłąka żelaznego i pojedyncze bryłki polepy.
Grodzisko wyżynne usytuowane 0,25km na południowy-zachód od skraju zabudowań Potęgowa, oraz około 1,15km na północny-wschód od zabudowań wsi Darżyno.
Od strony wschodniej bezpośrednio przy Darżyńskiej Strudze.
Historyczne nazwy miejscowe: "Schlotkenberg", "Schwedenschanze"
Obiekt typu pierścieniowatego z wklęsłym majdanem, o kształcie nieregularnego owalu usytuowany na cyplu podłużnego wyniesienia - typ I-A-2 wg J. Olczaka i K. Siuchnińskiego.
Dość regularny wał obronny o stromych stokach zewnętrznych i wewnętrznych zniwelowany w części wschodniej, w części północno-zachodniej widoczna przerwa w wale - brama (?). Wymiary podstawy grodziska to około 75x100m, zaś wymiary majdanu to około 36x51m. Wysokość grodziska w stosunku do do podstawy wzniesienia około 15m, zaś wysokość wału w stosunku do majdanu od 2 do 5m.
W. Łosiński datuje grodzisko na VIII/IX - IX/X w.
Według dokumentacji WUOZ - WŚ, PŚ.