Podstawowe informacje
Miejscowość
Feliksówka
Województwo
lubelskie
Powiat
zamojski
Gmina
Adamów
Obszar AZP
90-88
Nr stanowiska w miejscowości
1
Nr stanowiska na obszarze
24
Forma terenowa
wzgórze
Pokrycie terenu
las, pole
Chronologia
VIII-X w.
Cechy
Forma
Stan zachowania
Powierzchnia całości
inna
zły
1,5ha
Znaleziska

Na powierzchni grodziska znaleziono 3 fragmenty ceramiki datowane na VIII-X wiek.

Opis

Grodzisko położone na krawędzi wzgórza opadającego ku dolinie niewielkiego cieku. Obszar zalesiony oraz uprawiany rolniczo. Wały zachowane częściowo.

Grodzisko położone jest na krawędzi dużego wyniesienia opadającego stromo w kierunku zachodnim oraz NW i SW ku dolinie niewielkiego cieku zasilającego Topornicę. Od północy i południa wzgórze rozcięte wąwozami, od wschodu przechodzące w rozległą wierzchowinę.
W 1955 roku M. Drewko przeprowadził badania sondażowe na grodzisku. Zostały założone dwa rowy szerokości 0,5 m i długości 50 m oraz 80 m. Wykonano przekop przez wał. Wyniki prac nie zostały opracowane i opublikowane, natomiast grodzisko lokalizowano w innym miejscu (stan. 1, AZP 90-88/6). W 2007 i 2008 roku E. Prusicka-Kołcon wykonała kwerendę w PMA oraz weryfikację terenową w wyniku, której obiekt został zlokalizowany.
Obiekt w dużym stopniu zniszczony. Na podstawie notatek i rysunków z lat 50. oraz zachowanych reliktów umocnień grodzisko tworzyły jeden lub dwa pierścieniowate wały o średnicy około 100 x 200 m (pow. 1,5 ha). Analiza NMT wskazuje na przebieg 2 wałów odcinających (?) cypel lub dookolnych o przebiegu zniszczonym erozją stoków wzgórza i wąwozami. Wał wewnętrzny (?) miał około 9 m szerokości u podstawy i do 3 m wysokości (obecnie odpowiednio 7 i 1 m). Analiza szkicu z badań wskazuje, iż wał w tej części został usypany z ziemi. Brak szczegółowych danych wskazuje jednoznacznie na potrzebę badań archeologicznych.
Z powierzchni grodziska z badań M. Drewki oraz weryfikacji terenowej E. Prusickiej-Kołcon pochodzą 3 fragmenty ceramiki wczesnośredniowiecznej datowane na VIII-X wiek. Niewielka ilość zabytków oraz brak pewnego związku z kontekstem archeologicznym pozostawia otwartą kwestię datowania obiektu.

 

Badania archeologiczne
Rok (rozpoczęcia)
Kierownik badań
Rodzaj badań
Miejsce przechowywania zbiorów
1955
M. Drewko
badania powierzchniowe i sondażowe
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, WUOZ Delegatura w Zamościu.
2007 - 2008
E. Prusicka-Kołcon
badania powierzchniowe
WKZ Zamość
Literatura
M. Drewko, Prace wykopaliskowe na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku kurhanowym we wsi Lipsko, pow. Zamość, [w:] Sprawozdania Archeologiczne, 1956 tom 2, s. 82-84.
M. Drewko, Sprawozdanie z badań przeprowadzonych w 1955 roku na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku kurhanowym we wsi Lipsko, pow. zamojski, [w:] Sprawozdania Archeologiczne, 1957 tom 3, s. 165-168.
E. Prusicka-Kołcon, Weryfikacja rozpoznania wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego: cmentarzyska kurhanowego stan. 1 w Lipsku Polesiu, gm. Zamość i grodziska w Feliksówce, gm. Adamów, 2007.
T. Dzieńkowski, Wczesnośredniowieczne osadnictwo ziemi chełmskiej, 2011.
M. Florek, Grody plemienne południowej Lubelszczyzny, [w:] Grody z okresu plemiennego na Lubelszczyźnie, Skarby z Przeszłości, 2018 tom 19, s. 71-124.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska