Podstawowe informacje
Miejscowość
Kanie
Województwo
lubelskie
Powiat
chemski
Gmina
Rejowiec Fabryczny
Obszar AZP
79-87
Nr stanowiska w miejscowości
5
Nr stanowiska na obszarze
7
Forma terenowa
terasa nadzalewowa
Pokrycie terenu
las
Chronologia
IX-X
Cechy
Forma
Stan zachowania
Powierzchnia całości
owal
wały niszczone erozją
1,3 ha
Znaleziska
-
Opis
-

Grodzisko usytuowane na wyniesieniu w obrębie dna doliny rzeki Bilski, w rejonie ujścia doń niewielkiego cieku. Jest to teren rozlewisk, obszar podmokły, zabagniony i zalesiony. W starszej literaturze przedmiotu obiekt funkcjonował pod nazwą miejscowości Pawłów.
Badania sondażowo-weryfikacyjne przeprowadził J. Cichomski w 1979 roku. Założył 6 wykopów o powierzchni 23 m 2 na wale zewnętrznym i wewnętrznym oraz w fosie i na majdanie. Badania powierzchniowe AZP obszaru 79-87 wykonał S. Gołub w 1982 roku.
Grodzisko dwuwałowe, w planie elipsowate. Powierzchnia w obrębie wału zewnętrznego wynosi około 1,3 ha, natomiast wewnętrznego 0,23 ha. Wał zewnętrzny o szerokości około 6-8 m i wysokości do 1-1,5 m. Nasyp zalegał bezpośrednio na humusie pierwotnym. Składał się z warstwy brunatnej ziemi oraz białego i siwego piasku z węglami drzewnymi. Fosa zewnętrzna nie została rozpoznana. Wał wewnętrzny o szerokości około 6-8 m i wysokości 1-2 m miał analogiczne warstwy. Od strony zewnętrznej odkryto kołki i belki drewniane przepalone i zbutwiałe zalegające chaotycznie wzdłuż wału. Autor badań zinterpretował je jako pozostałości moszczenia (zalegały w zboczu fosy ciągnąc się w kierunku jądra wału) lub nieokreślonej konstrukcji drewnianej wzmacniającej nasyp oraz "obronnej". Do tej ostatniej hipotezy przybliża analiza rysunku profilu zachodniego wykopu II. Widoczne są tu trzy wkopy w nasypie wału w postaci łukowatych zagłębień o głębokości 0,2-0,3 m, które mogły być negatywami po słupach (palisada?) lub pozostałościami po pniach/korzeniach drzew (?). Niestety nie zostały rozpoznane. Fosa wewnętrzna miała przybliżoną szerokość około 5-6 m i głębokość do 1 m. Zasypisko tworzyły warstwy akumulacyjne z nasypu wału. Na majdanie grodu nie stwierdzono warstwy kulturowej oraz obiektów. Chronologia założenia IX-X wiek.

 

Badania archeologiczne
Rok (rozpoczęcia)
Kierownik badań
Rodzaj badań
Miejsce przechowywania zbiorów
1979
J. Cichomski
badania wykopaliskowe
-
Literatura
S. Nosek, Materiały do badań nad historią starożytną i wczesnośredniowieczną międzyrzecza Wisły i Bugu, Annales UMCS, 1957.
S. Skibiński, Grodzisko wczesnośredniowieczne ?Horodysko? w Kaniach-Lipówkach, pow. Chełm, [w:] Wiadomości Archeologiczne, 1961 tom 27, s. 316.
S. Skibiński, Wczesnośredniowieczne grodzisko ?Szwedzkie Okopy? w Kaniach-Krowicy, pow. , [w:] Wiadomości Archeologiczne, 1964 tom 30, s. 493-494.
J. Cichomski, Wczesnośredniowieczne osadnictwo obronne na terenie województwa chełmskiego, 1980.
S. Hoczyk-Siwkowa, Małopolska północno-wschodnia w VI?X wieku. Struktury osadnicze, 1999.
J. Poleski, Wczesnośredniowieczne grody w dorzeczu Dunajca, 2004.
J. Poleski, Małopolska w VI-X wieku. Studium archeologiczne, Opera Archaeologiae Iagellonicae, III, 2013.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska