Podstawowe informacje
Miejscowość
Lubaczów
Województwo
podkarpackie
Powiat
lubaczowski
Gmina
Lubaczów
Obszar AZP
100-87
Nr stanowiska w miejscowości
-
Nr stanowiska na obszarze
-
Forma terenowa
łacha na dnie terasy zalewowej
Pokrycie terenu
las, pole
Chronologia
XI-XIII w.
Cechy
Forma
Stan zachowania
Powierzchnia całości
owalna
zły
1,5
Znaleziska

- liczne fragmenty naczyń ceramicznych (kilka tysięcy);
- nóż w kościanej rękojeści zdobionej nacięciami;
- grzebień kościany
- dwa groty bełtów od kuszy;
- krzyżyk kamienny;
- szydło kościane;
- enkolpion typu kijowskiego;
- 62 szklane bransoletki;
- dwa fragmenty szklanych pierścionków;
- krzesiwo ogniwkowe;
- ostroga, paciorki, liczne kości zwierzęce.

W warstwach wczesnośredniowiecznych odkryto osiem czaszek ludzkich i luźno rozrzucone fragmenty kości z postkranialnej części szkieletów. A. Gruszczyńska wysunęła przypuszczenie, że znaleziska te należy wiązać z najazdem Tatarów, który miał jej zdaniem położyć kres funkcjonowania grodu.

Opis

Grodzisko położone jest na płaskiej piaszczystej łasze, na dnie terasy zalewowej Lubaczówki, pomiędzy jej dwiema odnogami. Na terenie grodziska zbudowano w 1380 r. zamek. Obecnie kształt grodziska jest mocno zniekształcony w związku z przeprowadzanymi wielokrotnie niwelacjami terenu podczas budowy i przebudowy zamku. Na starych planach katastralnych rysuje się jednak wyraźny kształt pierwotnego wczesnośredniowiecznego założenia na planie owalu (200 x 100 m, powierzchnia około 1,5 ha). Od strony S widoczny jest ślad po fosie.

Stratygrafia: Słabo rozpoznana, w spągowych partiach warstw kulturowych (na głębokości od 100-200 do maksimum 380 cm) na terenie wzgórza zamkowego występują liczne zabytki wczesnośredniowieczne.

Typ umocnień: Nie rozpoznane, drewniano-ziemne. W trakcie badań przeprowadzonych przez A. Gruszczyńską na stoku E wzgórza zamkowego natrafiono na głębokości 210 i 310 cm na drewniane elementy konstrukcji, interpretowane jako pozostałości wczesnośredniowiecznego wału.

Zabudowa: Brak danych.

Badania archeologiczne
Brak
Literatura
J. Potocki, J. Machnik, Badania archeologiczne w widłach Sanu i Tanwi w r. 1956, [w:] Sprawozdania Archeologiczne, 1961 tom 5, s. 252.
A. Kunysz, Grodziska w województwie rzeszowskim, [w:] Materiały i Sprawozdania Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, 1968 tom 1966, s. 25-87.
A. Gruszczyńska, Wyniki prac wykopaliskowych na Wzgórzu Zamkowym w Lubaczowie woj. Przemyśl w roku 1975, [w:] Materiały i Sprawozdania Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, 1984 tom 1976-1979, s. 245-250.
H. Stolarczyk, A. Śmieszkiewicz- Skwarska, Z. Kapica, Charakterystyka antropologiczna wczesnośredniowiecznych szczątków kostnych z Lubaczowa (Stan. Zamek, woj. Przemyśl), [w:] Materiały i Sprawozdania Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego za lata 1980-1984, 1991, s. 115-147.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska