Podstawowe informacje
Miejscowość
Budy Głogowskie
Województwo
podkarpackie
Powiat
rzeszowski
Gmina
Głogów Małopolski
Obszar AZP
100-75
Nr stanowiska w miejscowości
36
Nr stanowiska na obszarze
-
Forma terenowa
cypel wzniesienia
Pokrycie terenu
las
Chronologia
IX-X w.
Cechy
Forma
Stan zachowania
Powierzchnia całości
jednoczłonowe, zbliżone do koła
dobry
0,3
Znaleziska

Fragmenty naczyń ceramicznych.

Opis

Grodzisko położone jest jednym z wyniosłych (233 m n.p.m.), piaszczystych wzniesień, położonych na krawędzi doliny niewielkiego cieku – Osinki. Jest to obiekt jednoczłonowy, otoczony pojedynczą linią wału. Kształt grodziska zbliżony jest do koła o średnicy 60 m (jego powierzchnia wraz z wałem wynosi 0,3 ha). Wały są zachowane do wysokości 3 m.

Datowanie grodziska oparto w pewnym zakresie na analizie porównawczej odkrytych na majdanie i w pobliżu wału kilku fragmentów naczyń, przede wszystkim jednak na założeniu współczesności funkcjonowania grodziska i pobliskiej osady (stan. 11).

Stratygrafia: Wał grodziska wydaje się być konstrukcją jednofazową (funkcjonowanie umocnień przerwał pożar). Na majdanie nie natrafiono na pozostałości obiektów lub warstw kulturowych związanych z zamieszkiwaniem wnętrza grodu (być może założenie obronne pełniło głównie funkcję refugium). Wnętrze grodu zalegała kilkudziesięciocentymetrowej grubości warstwa podestrukcyjna, powstała na skutek naturalnych procesów rozmywania rozwalisk wału.

Typ umocnień: Drewniano-ziemne. Szerokość wału wynosiła minimum 3 m. Być może wał składał się z dwóch rzędów skrzyń, jednak hipoteza ta wymaga potwierdzenia drogą dalszych badań. Jedna z warstw wypełniska wału ma wyraźne, pionowe granice od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Może to oznaczać, iż pierwotnie w tych miejscach znajdowały się pionowe, drewniane ściany. Konstrukcja zewnętrznej partii wału jest zdecydowanie mniej czytelna. Korpus wału posadowiony został w badanym miejscu w celowo wkopanym w zbocze wzgórza rowie o szerokości prawie 4 m (jego płaskie dno wyraźnie opadało na zewnętrz).

Zabudowa: Brak śladów zabudowy wnętrza grodu.

Badania archeologiczne
Rok (rozpoczęcia)
Kierownik badań
Rodzaj badań
Miejsce przechowywania zbiorów
1986 - 1986
E. Banasiewicz, A. Barłowska
badania powierzchniowe AZP
-
1994 - 1995
A. Lubelczyk
badania sondażowo-ratownicze
-
Literatura
A. Lubelczyk, Kompleks osadniczo-obronny z okresu wczesnego średniowiecza w Budach Głogowskich, woj. Rzeszów. (Sprawozdanie z badań sondażowo-ratowniczych na stan. 11 i 36 przeprowadzonych w 1994 i 1995), [w:] Materiały i Sprawozdania Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, 1996 tom XVII, s. 85-112.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska