Podstawowe informacje
Miejscowość
Braciejowa
Województwo
podkarpackie
Powiat
dębicki
Gmina
Dębica
Obszar AZP
104-71
Nr stanowiska w miejscowości
1
Nr stanowiska na obszarze
-
Forma terenowa
wzgórze
Pokrycie terenu
pola uprawne, zabudowania
Chronologia
IX-X w.
Cechy
Forma
Stan zachowania
Powierzchnia całości
wydłużony owal
zły
ponad 3 ha
Znaleziska

Fragmenty naczyń ceramicznych.

Opis

Grodzisko położone jest na cyplu wzgórza, wysuniętym w kierunku W (380 m n.p.m.). Założenie ma kształt wydłużonego owalu o długości ponad 400 m (powierzchnia ponad 3 ha). Otoczone jest pojedynczą linią wału (o wysokości w niektórych miejscach do 4 m), od strony E przylega do niego niewielkie trójkątne podgrodzie, bronione od strony E wałem o wysokości do 1,5 m. Nie można wykluczyć, iż wał tego podgrodzia ciągnął się pierwotnie dalej w kierunku W, tworząc zewnętrzną, równoległą linię obronną, chroniącą gród od strony S i W. W terenie domniemany wał jest niewidoczny.

Stratygrafia: W oczyszczonych ścianach ziemianek z okresu wojny w obrębie obwałowań G. Leńczyk nie stwierdził obecności warstw kulturowych.

Typ umocnień: Wał grodu zbudowano zapewne w konstrukcji przekładkowej (typ WIIIA1), jego szerokość wynosiła pierwotnie minimum 4 m. Technika budowy wału podgrodzia nie została rozpoznana w wystarczającym stopniu.  

Zabudowa: Brak śladów (nie rozpoznano w stopniu dostatecznym majdanu grodziska).

Datowanie grodziska oparte zostało na analizie bardzo nielicznych fragmentów naczyń. Obiekt wymaga solidnego rozpoznania drogą badań archeologicznych.

Badania archeologiczne
Brak
Literatura
A. Żaki, Grodzisko z w. XIII w Braciejowej, pow. Dębica, [w:] Acta Archaeologica Carpathica, 1969 tom 11, s. 134-135.
G. Leńczyk, Katalog grodzisk i zamczysk z terenu Małopolski, 1983, s. 14.
M. Parczewski, Stan badań nad grodziskami wczesnośredniowiecznymi we wschodniej części polskich Karpat, [w:] Acta Archaeologica Carpathica, 1986 tom 25, s. 179-205.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska