Podstawowe informacje
Miejscowość
Biskupin
Województwo
wielkopolskie
Powiat
żniński
Gmina
Gąsawa
Obszar AZP
44-35
Nr stanowiska w miejscowości
4
Nr stanowiska na obszarze
3
Forma terenowa
półwysep
Pokrycie terenu
łąka
Chronologia
- A-D wg Hensla B-C,D - do XI w. (Michalski i inni, s. 219)
Cechy
Forma
Stan zachowania
Powierzchnia całości
podkowiasta
zniszczone
0,33
Znaleziska

Bogactwo ceramiki 1. grubej roboty, 2. całkowicie obtaczanej. Występują tu w grupie pierwszej naczynia całkowicie ręcznie lepione oraz w górnej części obtaczane, podwójnie stożkowate, słabo profilowane, jajowate, zdobione i niezdobione. Tutaj zaliczyć należy miseczki gliniane oraz ,,naczynia" wanienkowate. Do grupy drugiej należy zaliczyć m.in. naczynia z cylindryczną szyjką, fr. ,,kaganka"? glinianego, fr. naczynia z otworami na dnie. Przedmioty rogowe i kościane, niekiedy zdobione. Część kolczyka srebrnego, uszkodzona kaptorga srebrna,srebrny kabłączek skroniowy. Paciorki srebrne, szklane, posrebrzane i pozłacane, paciorki z żółtego, zielonkawego oraz niebieskiego szkła oraz paciorki gliniane. Pierścionek brązowy, część obrączki bursztynowej, 2 fibule brązowe, pozłacane okucie do pasa, sprzączki żelazne, m.in. z bokami wgiętymi do środka, ostrogi żelazne zdobione, m.in. haczykowato do wnętrza zagiętymi końcami (kilkanaście sztuk, różnych odmian), sierpy żelazne, półkoski żelazne, noże żelazne, m.in. noże zdobione zakończone antenowato, żelazne okucia do wiader, tłoczki żelazne, krzesiwa żelazne, siekiery, klucze żelazne, żelazne haczyki do wędek, ości żelazne, groty żelazne strzał, odważniki żelazne  (w tym jeden kubooktaedryczny), fr. żaren, osełki, forma odlewnicza z łupku, przęśliki gliniane i z łupku wołyńskiego. Wiele półfabrykatów różnych wytworów. Dużo kości zwierzęcych, ości rybich oraz nasiona różnych roślin.

(SiM, t. 1, s. 45-46)

Opis

Grodzisko ze stwierdzonym wałem poprzecznym, który nigdy nie stanowił prawdopodobnie jedynego elementu obrony. Obok wzmiankowanych wyżej wałów drewniano-ziemnych, dostępu do grodu broniły ostrokół i zasieki w postaci rzędów słupów ukośnie wbitych w ziemię, skierowanych na zewnątrz. Badania pozwoliły częściowo ustalić zasięg grodu. Nie stwierdzono od jakiego momentu istnieje tu osada obronna. Nie wiadomo, czy wszystkie znaleziska wczesnohistoryczne można odnieść do tej ostatniej. Nie stwierdzono jak dotąd nawarstwień znalezisk wczesnohistorycznych. Podczas badań powojennych natrafiono obok wału poprzecznego na ślady 2 wałów, chronologicznie różnych. Jeden z nich zbudowany w konstrukcji rusztowej, drugi ze ścianą o konstrukcji słupowej. W najstarszej fazie na półwyspie znajdowała się być może osada. Według Rajewskiego w VII-VIII w. funkcjonowała tutaj osada z zabudowaniami wzdłuż brzegu. W VIII/IX w. osada została zabezpieczona wałem od strony południowej, z tą fazą wiąże ostrokoły i zasieki. Powstaje też owalny gród z wałem drewniano-ziemnym. W poł. X w. zostaje wzniesiony niewielki gródek książęcy, który ulega likwidacji w XI w.

(SiM, t. 1, s. 44-46)

-
Badania archeologiczne
Rok (rozpoczęcia)
Kierownik badań
Rodzaj badań
Miejsce przechowywania zbiorów
1934 - 1939
J. Kostrzewski, Z. Rajewski
badania wykopaliskowe
-
1946 - 1950
Z. Rajewski
badania wykopaliskowe
-
Archiwalia
Rodzaj dokumentu
Nazwa instytucji
Sygnatura
zbiory
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
?
Literatura
Z. A. Rajewski, 10 000 lat Biskupina i jego okolic, 1932.
J. Żurek, Biskupin i Wenecja, 1935.
W. Hensel, Studia i materiały do osadnictwa Wielkopolski wczesnohistorycznej, 1950 tom I, s. 44-47.
W. Szafrański, Z. Szafrańska, Z. Szafrańska, Z. Szafrańska, W. Szafrański, W. Szafrański, Z badań nad wczesnośredniowiecznym osadnictwem wiejskim w Biskupinie, 1961, s. 125-133.
Z. Hilczer- Kurnatowska, W. Hensel, Studia i materiały do osadnictwa Wielkopolski wczesnohistorycznej, 1987 tom VI.
W. Zajączkowski, Biskupin wczoraj i dziś, [w:] Stan i perspektywy zachowania drewna biskupińskiego, 2009, s. 15.
. Michał Kara, T. Michalski Mirosław Makohonienko, . Jarosław Jasiewicz, Poznań na tle wczesnośredniowiecznego osadnictwa grodowego obszaru Wielkopolski w kontekście uwarunkowań środowiskowych-studium geoinformacyjne, [w:] Przemiany osadnictwa i środowiska przyrodniczego Poznania i okolic od schyłku starożytności do lokacji miasta, 2016, s. 213-245.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska