Nowiniec
Liczne fragmenty naczyń ceramicznych, kości zwierzęce, militaria i części oporządzenia końskiego, prażnice, przęśliki, wyroby kamienne.
Grodzisko zlokalizowane ok. 2,3 km na zachód od Lubska, w Nowińcu, które obecnie jest częścią administracyjną Lubska. Grodzisko położone jest na krawędzi doliny prawego brzegu rzeki Lubszy.
Podjęcie pierwszych badań archeologicznych na stanowisku w latach 2002-2003, wynikało z dewastacji grodziska wybieraniem piasku. Podczas prac odkryto liczne obiekty archeologiczne, w tym przypuszczalnie pracownię brązowniczą wraz z zabytkami służącymi do obróbki i wytopu najprawdopodobniej brązu. Poza tym pozyskano liczny zbiór naczyń ceramicznych oraz innych zabytków, w tym elementów uzbrojenia i rzędu końskiego.
Chronologia stanowiska została określona na podstawie badań przyrodniczych oraz klasycznych analiz archeologicznych. Stanowisko datuje się na 2 poł. IX do 1 poł. XI w. Największy rozwój grodu mógł przypadać na wiek X. Wyniki prac archeologicznych zostały opublikowane w monografii stanowiska.