Podstawowe informacje
Miejscowość
Nowiniec
Województwo
lubuskie
Powiat
żarski
Gmina
Lubsko
Obszar AZP
65-09
Nr stanowiska w miejscowości
2
Nr stanowiska na obszarze
75
Forma terenowa
krawędź doliny
Pokrycie terenu
pojedyncze drzewa
Chronologia
2 poł. IX-1 poł. XI w.
Cechy
Brak
Znaleziska

Liczne fragmenty naczyń ceramicznych, kości zwierzęce, militaria i części oporządzenia końskiego, prażnice, przęśliki, wyroby kamienne.

Opis

Grodzisko zlokalizowane ok. 2,3 km na zachód od Lubska, w Nowińcu, które obecnie jest częścią administracyjną Lubska. Grodzisko położone jest na krawędzi doliny prawego brzegu rzeki Lubszy. 

Podjęcie pierwszych badań archeologicznych na stanowisku w latach 2002-2003, wynikało z dewastacji grodziska wybieraniem piasku. Podczas prac odkryto liczne obiekty archeologiczne, w tym przypuszczalnie pracownię brązowniczą wraz z zabytkami służącymi do obróbki i wytopu najprawdopodobniej brązu. Poza tym pozyskano liczny zbiór naczyń ceramicznych oraz innych zabytków, w tym elementów uzbrojenia i rzędu końskiego.

Chronologia stanowiska została określona na podstawie badań przyrodniczych oraz klasycznych analiz archeologicznych. Stanowisko datuje się na 2 poł. IX do 1 poł. XI w. Największy rozwój grodu mógł przypadać na wiek X. Wyniki prac archeologicznych zostały opublikowane w monografii stanowiska. 

Badania archeologiczne
Rok (rozpoczęcia)
Kierownik badań
Rodzaj badań
Miejsce przechowywania zbiorów
2002 - 2003
Piotr Dziedzic
badania wykopaliskowe
-
Literatura
A. Urbańska-Łosińska, Z. Hilczerówna, Rozwój terenów osadniczych u schyłku starożytności i we wczesnym średniowieczu w południowej części województwa zielonogórskiego, [w:] Studia nad początkami i rozplanowaniem miast nad środkową Odrą i dolną Wartą (województwo zielonogórskie), 1970 tom II, s. 49-114.
G. Domański, Osadnictwo nad dolną Nysą Łużycką we wczesnym średniowieczu, [w:] Slavia Antiqua, 1983 tom 29, s. 61-109.
J. Lewczuk, Grodziska województwa zielonogórskiego ? nowo odkryte i zweryfikowane pozytywnie w czasie akcji AZP, w latach 1980-1991, [w:] Śląskie Sprawozdania Archeologiczne, 1993 tom 34.
B. Gruszka, Nowiniec, stan. 2. Wczesnośredniowieczny gród na pograniczu śląsko-łużyckim w świetle badań interdyscyplinarnych, 2012.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska