Kulczyn Kolonia
Na grodzisku brak zabytków. Z osady związanej chronologicznie i funkcjonalnie z grodziskiem pozyskano kilka tysięcy fragmentów ceramiki naczyniowej (około 5 tys.) oraz półprodukty kościane i rogowe, paciorki segmentowe, kiścień rogowy, wyroby z brązu i żelaza.
Kompleks osadniczy złożony z grodziska i osady położonych na Krowim Bagnie, obecnie zmeliorowanym.
Grodzisko jest usytuowane na wyniesieniu w południowo-wschodniej części torfowiska Krowie Bagno, które zostało zrównane i zmeliorowane w latach 70. Obecnie znajdują się tutaj łąki. Powierzchnia niemalże płaska o rzędnych terenu od 166,2 do 166,9 m n.p.m. Podłoże tworzą skały górnokredowe pokryte utworami piaszczysto-gliniastym.
W 1986 r. wykonano badania powierzchniowe AZP obszaru 74-88. Zarejestrowano osadę wczesnośredniowieczną, stan. 8/21. Grodzisko uznano za XX-wieczną działobitnię. W 2004 r. zweryfikowano ustalenia i w 2005 rozpoczęto badania wykopaliskowe na grodzisku i osadzie. Założono 2 wykopy o powierzchni 3 arów. Wykop 1 (do 1,5 m x 36 m) został usytuowany wzdłuż zniszczonej południowej linii wału. Wykop 2 (2 x 120 m) był przekopem przez majdan, wał i zachodnią część osady. Został podzielony na 10-metrowe odcinki A-L. W 2006 r. badano osadę o pow. 5,4 ara.
Zespół tworzy grodzisko z pierścieniowatym, pojedynczym wałem zamykającym obszar o powierzchni około 0,03 ha (majdan o średnicy 20 metrów) oraz osada o około 6-7 ha powierzchni. Wał o szerokości około 8 m miał strukturę gliniano-drewniano-ziemną. Wydzielono dwie fazy jego budowy. W fazie 1 konstrukcję wału stanowiła nieokreślonego typu konstrukcja (skrzynia?) składająca się z drewnianych słupów (ob. 28, 32, 37) i poziomych belek (?) wypełniona glinianymi, spieczonymi, walcowatymi klocami gliny o grubości 0,2 m i długości 1,6 m. W fazie 2 po spaleniu wzmocniono zewnętrzną część wału nasypem ziemnym. Na majdanie odkryto negatywy dołków posłupowych (ob. 29-31), które sugerują istnienie konstrukcji (przywałowej? dookolnej?). Nie stwierdzono warstwy użytkowej. Wał otaczała fosa-rów (ob. 20). W nasypie wału wystąpiły jednie nieliczne zabytki w postaci ceramiki naczyniowej. Chronologia założenia: faza 1 – X w., faza 2 – X/XI wiek (?) (wyniki datowań bezwzględnych znajdują się w posiadaniu autora badań).
Osada. W trakcie badań w 2005 roku udokumentowano na osadzie 37 obiektów: 2 półziemianki, 9 jam gospodarczych, 17 dołków posłupowych, 2 paleniska, fosę i 6 nieokreślonych. Pozyskano dużą liczbę zabytków: ceramika naczyniowa, wyroby i półprodukty kościane i rogowe, paciorki segmentowe, kiścień rogowy, wyroby z brązu i żelaza oraz wyroby z kamienia, a także duże ilości ości rybich i szczątków zwierzęcych.