Podstawowe informacje
Miejscowość
Gutowo
Województwo
warmińsko-mazurskie
Powiat
iławski
Gmina
Lubawa
Obszar AZP
31-56
Nr stanowiska w miejscowości
1
Nr stanowiska na obszarze
X
Forma terenowa
krawędź wysoczyzny
Pokrycie terenu
las, pole
Chronologia
1 poł. XII-XII/XIII w.
Cechy
Forma
Stan zachowania
Powierzchnia całości
elipsa
dobry
0.48 ha
Znaleziska
-
Opis

Grodzisko wczesnośredniowieczne w Gutowie położone jest w północnej części ziemi lubawskiej, gdzie dominuje młodoglacjalny krajobraz polodowcowy. Grodzisko usytuowane jest 50 m od drogi biegnącej od wsi Gutowo do wsi Rybno, na północ od jeziora Lesiak, na E od niewielkiego cieku przepływającego przez to jezioro i łączącego z jeziorem Rumińskim Strugą Rumińską. Zajmuje kulminację jednego z pagórków morenowych.

Obiekt posiada kształt elipsoidalny o wałach wypiętrzonych na wysokość kilkunastu metrów. Od strony północno-wschodniej znajduje się tzw. wał zaporowy oddzielony od zasadniczego masywu grodziska suchą fosą. Wymiary 80 x 60 m. Nieckowatego kształtu majdan ma wymiary ok. 30×15 m i posiada wyraźne wypiętrzenie w centralnej partii i zagłębienie w partii północno-wschodniej. Wał o wys. 12 m. We wschodniej części korony wału znajduje się siodłowate zagłębienie – prawdopodobnie ślad po dawnym przejściu bramnym. Na południe od grodziska znajduje się kontynuacja wyniesienia – być może obszar dawnej osady podgrodowej.

Badania archeologiczne
Brak
Literatura
K. Grążawski, Z badań archeologicznych średniowiecznego pogranicza ziemi brodnickiej i lubawskiej, [w:] Szkice brodnickie, 2005 tom 3, s. 19-37.
K. Grążawski, Z badań nad pograniczem słowiańsko-pruskim na ziemi lubawskiej, [w:] Acta Archaeologica Pomoranica, 2009 tom III nr XVI Sesja Pomorzoznawcza Szczecin 22-24.11.2007 r. Cześć I. Od e, s. 395-402.
K. Grążawski, Ziemia lubawska na pograniczu słowiańsko-pruskim w VIII-XIII w., 2009.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska