Podstawowe informacje
Miejscowość
Ląd
Województwo
wielkopolskie
Powiat
słupecki
Gmina
Lądek
Obszar AZP
57-37
Nr stanowiska w miejscowości
1
Nr stanowiska na obszarze
brak danych
Forma terenowa
-
Pokrycie terenu
-
Chronologia
A/B (?) - E - X w. (Michalski i inni, s. 220)
Cechy
Brak
Znaleziska

Dużo ułamków naczyń glinianych (ryc.151) : 1. grubej roboty i 2. całkowiicie obtaczanych, kości zwierzęce, przęślik. Z grodziska w XIX wieku wywozić miano kamienie ciosowe.

(SiM. t. 3, s. 203-204)

Opis

Na prawym brzegu Warty (ryc.148-149), w zakolu rzeki, na  piaszczystym wzniesieniu, wśród łąk, o dwa kilometry na południe od klasztoru. Możliwe, że kiedyś gród opływały ramiona Warty.

 

Grodzisko wklęsłe (ryc.150), częściowo zniszczome. Jego dłuższa oś wynosi ok. 125 m, krótsza (prostopadła do rzeki) ok. 60-70 m. Widoczne w niektórych miejscach ślady fosy do 5 m szerokiej, oddzielającej grodzisko od dwóch podgrodzi (od północy i północnego wschodu). Później może w obrębie grodziska wzniesiono gród stożkowaty. Natrafiono tu podobno również na szkielety. Podczas regulacji Warty miano też natrafić na resztki drogi, prowadzącej do brodu. Natrafiono na nie w pobliżu grodziska.

(SiM. t. 3, s. 203)

Pierścieniowate grodzisko, o osiach długości 120 m na 60 m, położone na piaszczystym wzniesieniu. Wały półkoliste, otwierające się na południe. Obiekt jest częściowo zniszczony przez Wartę. Oprócz grodu otoczonego wałem i fosą zlokalizowano dwa podgrodzia. 

Badania archeologiczne
Rok (rozpoczęcia)
Kierownik badań
Rodzaj badań
Miejsce przechowywania zbiorów
1949
-
autopsja
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
1958
-
autopsja
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Archiwalia
Rodzaj dokumentu
Nazwa instytucji
Sygnatura
zbiory
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
nr inw. 1949. 87, nr kat. 1949. 235
Literatura
H. Munch, Geneza rozplanowania miast wielkopolskich XIII i XIV wieku, 1946, s. 107.
J. Kamińska, Grody wczesnośredniowieczne ziem Polski środkowej na tle osadnictwa, Acta Archaeologica Universitas Lodziensis, 1953, s. 74-77.
W. Hensel, Studia i materiały do osadnictwa Wielkopolski wczesnohistorycznej, 1959 tom III, s. 203-207.
. Jarosław Jasiewicz, . Michał Kara, T. Michalski Mirosław Makohonienko, Poznań na tle wczesnośredniowiecznego osadnictwa grodowego obszaru Wielkopolski w kontekście uwarunkowań środowiskowych-studium geoinformacyjne, [w:] Przemiany osadnictwa i środowiska przyrodniczego Poznania i okolic od schyłku starożytności do lokacji miasta, 2016, s. 213-245.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska