Podstawowe informacje
Miejscowość
Okopy
Województwo
łódzkie
Powiat
sieradzki
Gmina
Ostrówek
Obszar AZP
92-33
Nr stanowiska w miejscowości
brak danych
Nr stanowiska na obszarze
brak danych
Forma terenowa
równina
Pokrycie terenu
teren zabudowany
Chronologia
IX-1 poł. X, XII-XIII w. - X w. (Michalski i inni, s. 219)
Stan opracowania
W opracowaniu
Cechy
Brak
Znaleziska

do 1953 r. - fragmenty ceramiki datowanej na III okres wczesnego średniowiecza oraz I okres. Dodatkowo fragmenty naczynia na stópce oraz węgli i polepy (Kamińska 1953).
1957 r. - 4 fragmenty naczyń nowożytnych, 10 fragmentów naczyń wczesnośredniowiecznych silnie obtaczanych i dwa słabo obtaczane, grot bełtu z trzpieniem, skupiska węgli i kamieni u podnóża wału (Kamińska 1960).

Opis

Grodzisko zlokalizowane na lewy brzegu Warty, w pobliżu przeprawy przez rzekę, na terenie wsi Okopy. Obiekt częściowo zniszczony przez zabudowę (Kamińska 1953).

Obiekt założony na planie owalu. Zachowany jedynie wschodni fragment wału. Na stanowisku przeprowadzono pierwsze badania wykopaliskowe w 1957 r., w trakcie których przebadano wnętrze grodziska oraz wał. Według badaczki wał został wykonany w konstrukcji izbicowej, natomiast w dolnej partii z przekładanych bierwion. Przedwale zostało wyposażone w pomost wyłożony kamieniami. Chronologia obiektu została określona na podstawie fragmentów naczyń ceramicznych tj. na XII-XIII w (Kamińska 1960).

Nowe badania archeologiczne i analizy dendrochronologiczne wskazują, że gród w Okopach był założeniem dwufazowym, które funkcjonowało w IX - 1 poł. X w. a następnie w XII w. (http://snap.uni.lodz.pl/grody/okopy/).

Dalsze prace nieinwazyjna na grodzisku prowadzone są w ramach projektu "Grody wczesnośredniowieczne Polski centralnej", finansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (http://snap.uni.lodz.pl/grody/okopy/).

Badania archeologiczne
Rok (rozpoczęcia)
Kierownik badań
Rodzaj badań
Miejsce przechowywania zbiorów
1936
Roman Jakimowicz
badania powierzchniowe
-
1946
brak danych
badania powierzchniowe
-
1957
Janina Kamińska
badania wykopaliskowe
-
Literatura
J. Kamińska, Grody wczesnośredniowieczne ziem Polski środkowej na tle osadnictwa, Acta Archaeologica Universitas Lodziensis, 1953.
J. Kamińska, Grodzisko w Okopach pow. Sieradz, [w:] Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Seria Archeologiczna, 1960 tom 5, s. 209-219.
J. Sikora, Polska Centralna we wczesnym średniowieczu w świetle badań archeologicznych i osadniczych, [w:] Slavia Antiqua, 2007 tom XLVIII, s. 125-159.
. Jarosław Jasiewicz, . Michał Kara, T. Michalski Mirosław Makohonienko, Poznań na tle wczesnośredniowiecznego osadnictwa grodowego obszaru Wielkopolski w kontekście uwarunkowań środowiskowych-studium geoinformacyjne, [w:] Przemiany osadnictwa i środowiska przyrodniczego Poznania i okolic od schyłku starożytności do lokacji miasta, 2016, s. 213-245.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska