Podstawowe informacje
Miejscowość
Słupsk
Województwo
pomorskie
Powiat
słupski
Gmina
Słupsk
Obszar AZP
9-29
Nr stanowiska w miejscowości
1
Nr stanowiska na obszarze
2
Forma terenowa
wyniesienie
Pokrycie terenu
pojedyncze drzewa i krzewy
Chronologia
2 poł. X- XIII w.
Cechy
Brak
Znaleziska

Fragmenty naczyń ceramicznych, przedmioty żelazne, przedmioty kamienne i gliniane

Opis

Stożkowate wyniesienie, na którym zlokalizowany jest gród, położone jest po prawej stronie rzeki Słupi, w odległości około 150 m w kierunku wschodnim, w pobliżu Bramy Młyńskiej. Gród otoczony był wałem o konstrukcji drewniano-ziemnej, umocnionym u podstawy konstrukcją kamienną. Obecnie na wzniesieniu tym znajduje się kościół neogotycki pod wezwaniem św. Ottona (zbudowany w 1872 r.).

Wyniesienie na którym zlokalizowane jest grodzisko nosi ślady bardzo silnego przekształcenia związanego z przebudowami w okresie późnego średniowiecza i czasach nowożytnych kiedy to wzniesiono istniejący do dziś kościół. Podstawy grodziska o owalnym kształcie mają wymiary około 50x60m, zaś powierzchnia samego majdanu miała wynosić około 1300m2. Gród został zaklasyfikowany przez J. Olczaka i  K. Siuchnińskiego do typu grodzisk nizinnych, pierścieniowatych, kolistych (typ I-A-1).

Badania archeologiczne
Brak
Literatura
W. Witt, Die Burgwälle des Stolper Landes, 1934.
M. Sikora, Sprawozdanie z badań archeologicznych przeprowadzonych na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Słupsku, [w:] Sprawozdania z badań archeologicznych prowadzonych na terenie województwa koszalińskiego w roku 1966, 1967, s. 80-86.
K. Siuchniński, J. Olczak, Źródła archeologiczne do studiów nad wczesnośredniowiecznym osadnictwem grodowym na terenie województwa słupskiego. T. I, 1985.
Pozycja na mapie
Wyznacz trasę trasy z
Pokaż trasę
Zdjęcia stanowiska